80 km zones

afbeelding

De vraag is of het ministerie van infrastructuur en milieu de effecten van een verhoging van de maximumsnelheid op de snelwegen rond de grote steden onderschat. Een aantal studies naar de effecten van het instellen van de 80-kilometerzones rond de steden toont aan dat de concentratie fijnstof naast de snelweg afneemt met een paar tot tien procent. De GGD in Amsterdam berekende een vermindering van de fijnstof met 7 en van roet met 15 procent. Alleen een onderzoek van Grontmij, waartoe het ministerie de opdracht gaf, kwam tot de vaststelling dat het effect van een snelheidsverandering tien tot dertig keer lager is dan andere bevindingen.

Nederland moet zich vanaf 2012 gaan houden aan de Europese richtlijnen voor fijnstof. Dat houdt in dat een norm geldt voor de gemiddelde concentratie. Naar verwachting blijft Nederland onder die norm. Daarnaast krijgt ons land toestemming om een aantal dagen per jaar de piekwaarde te overschrijden. Milieuorganisaties verwachten dat daar een probleem gaat ontstaan, het ministerie verwacht ook daar onder de norm te blijven.

Het lijkt erop dat minister Schultz van Haegen met haar plan om ook de maximumsnelheid op de snelwegen rond de steden te verhogen bezig is de norm van de gemiddelde concentratie 'op te vullen'. Het lijkt erop dat deze cijfers bij het ministerie toch nog even bekeken moeten worden. De gezondheid van de mensen die langs de snelwegen wonen weegt immers vele malen zwaarder dan de minuut tijdwinst die een verhoging van 80 naar 100 km per uur gaat opleveren.

Jan Geert Majoor
Door Zwart-Wit
Gooineemlander 09-12-2011
http://www.gooieneemlander.nl/nieuws/opinieplein/zwart-wit/article12854853.ece/80-km-zones

meer nieuws

23/05/2012 Den DAM is ongezond
22/05/2012 Piratenfestival
22/05/2012 FC Knudde
18/05/2012 2 passagiers meer
14/05/2012 Fietsen in Brussel

 

 

bezoek www.forum2020.be