Geluidstesten Actiegroep Ademloos zijn alarmerend
Al zeven plaatsen zijn rampgebied
ANTWERPEN - Antwerpen kreunt onder het toenemende verkeerslawaai. Dat bleek uit de kaarten die schepen van Leefmilieu Guy Lauwers (SP.A) vorige week toonde. Actiegroep Ademloos deed gisteren een eerste oppervlakkige decibeltest. Met soms alarmerend resultaat.
Antwerpen heeft een decibelprobleem. Uit de geluidskaarten die schepen van Leefmilieu Guy Lauwers (SP.A) vorige week voorstelde, blijkt dat 150.000 inwoners in de omgeving van de Ring blootgesteld worden aan te veel verkeerslawaai. Voor de Antwerpse actiegroep Ademloos was dat een goede reden om de berekeningen onder de loep te nemen. 'Wanneer je het geruis écht meet, weet je waarover je spreekt', stelden ze. Pas volgende maand zullen ze, in samenwerking met de VUB, de statistieken verfijnen. Ze zullen speciaal uitgeruste gsm's gebruiken.
Wim van Hees, de voorzitter van Ademloos, milieudeskundige Erik De Bruyn en dokter Dirk Van Duppen gaven gisteren al een voorsmaakje. Met een busje reden ze langs zeven plaatsen in en rond de stad om het geluid met een decibelmeter op te meten. De resultaten waren op sommige plekken onthutsend. Bijna nergens in Antwerpen vind je trouwens een plek waar het omgevingsgeluid onder de norm van de Wereldgezondheidsorganisatie ligt.
Die bedraagt 42decibel (dB), maar werd door Europa opgetrokken naar 55dB. Zelfs die grens blijkt op de zeven bezochte plaatsen, om 11uur, niet haalbaar.
Rampgebied
Van het Kattendijkdok Westkaai (56dB) aan het Eilandje en de Oostkaai in de Cadixwijk (58dB) ging het naar de Distelhoekwijk (59dB) en het Sportpaleis (73dB) in Merksem, de Wouter Haecklaan in Deurne (69dB), Nieuw Zurenborg (67dB) bij de Uitbreidingstraat in Antwerpen en tenslotte naar de Galgenweellaan op Linkeroever, waar het Regatta-woonproject komt (60dB). 'Sommige plekken mag je rampgebieden noemen', zegt Erik De Bruyn. 'Wie blootgesteld wordt aan 65dB loopt ernstige gezondheidsrisico's', onderstreept dokter Dirk Van Duppen.
'In Antwerpen worden gemiddeld 100.000bewoners en 100scholen dagelijks geconfronteerd met die overlast. Als gevolg van het lawaai verhoogt de bloeddruk en hebben deze bewoners 20procent meer kans om te sterven aan een hartinfarct.'
Lange Wapper
De metingen werden gedaan in wijken in ontwikkeling en op amper 500meter van de Ring. Momenteel wonen er 80.000mensen. Maar daar blijft het niet bij, weet Wim van Hees. 'Tegen 2026 stevent de stad af op 600.000inwoners. Waar gaan al die mensen naartoe? Zij zullen uitwijken naar de omgeving van de Ring, die nu al geteisterd wordt door lawaai.'
Van Hees vreest dat de komst van de Oosterweelverbinding met de Lange Wapper het probleem zal vergroten.
'Sommige rustige wijken zullen worden geconfronteerd met een soort stereogeluid. Schadelijk voor de gezondheid en nefast voor de waarde van het onroerend goed. Daarom is de vraag die iedereen zou moeten stellen: Verhuizen we de stad of het verkeer?'
Christine De Herdt
Het Nieuwsblad 27-03-2010
http://www.nieuwsblad.be/article/detail.aspx?articleid=K02O5123
Ademloos voert alarmerende geluidstesten uit
Actiegroep Ademloos doet eerste alarmerende geluidstesten in Antwerpen
Antwerpen kreunt onder het almaar toenemende verkeersgeluid, zo bleek uit de kaarten die schepen van Leefmilieu Guy Lauwers vorige week toonde. Actiegroep Ademloos deed gisteren een eerste oppervlakkige decibeltest.
'Dagelijks worden 100.000 bewoners geconfronteerd met overlast'
van onze redactrice Christine De Herdt
ANTWERPEN
Antwerpen zit met een decibelprobleem. Uit de geluidskaarten, die schepen van Leefmilieu Guy Lauwers (SP.A) vorige week voorstelde, blijkt dat 150.000 inwoners in de omgeving van de Ring worden blootgesteld aan geluidsoverlast.
Voor de Antwerpse actiegroep Ademloos was dat een goede reden om de berekeningen onder de loep te nemen. 'Wanneer je het geruis echt meet, weet je waarover je spreekt', stelden ze. Pas volgende maand zullen ze, in samenwerking met de Vrije Universiteit Brussel de statistieken verfijnen.
Gisteren gaven Wim van Hees, de voorzitter van Ademloos, milieudeskundige Erik De Bruyn en dokter Dirk Van Duppen al een voorsmaakje. Met een busje reden ze langs zeven plaatsen in en rond de stad om het geluid met een decibelmeter op te meten.
De resultaten waren op sommige plekken onthutsend. Bijna nergens in Antwerpen vind je trouwens een plek waar het omgevingsgeluid onder de norm van de Wereldgezondheidsorganisatie ligt. Die bedraagt 42 decibel (dB), maar werd door Europa opgetrokken naar 55 dB.
Zelfs die grens blijkt op zeven plaatsen, om 11 uur 's ochtends, niet haalbaar. Van het Kattendijkdok Westkaai (56 dB) aan het Eilandje en de Oostkaai in de Cadixwijk (58dB) ging het naar de Distelhoekwijk (59dB) en het Sportpaleis (73dB) in Merksem, de Wouter Haecklaan in Deurne (69 dB), Nieuw Zurenborg (67 dB) bij de Uitbreidingstraat in Antwerpen en ten slotte naar de Galgenweellaan op Linkeroever, waar het Regatta-woonproject komt (60 dB).
'Wie blootgesteld wordt aan 65dB, loopt ernstige gezondheidsrisico's', onderstreept dokter Dirk Van Duppen. 'In Antwerpen worden gemiddeld 100.000 bewoners en honderd scholen dagelijks geconfronteerd met die overlast. Als gevolg daarvan verhoogt hun bloeddruk en hebben ze twintig procent meer kans om te sterven aan een hartinfarct.'
De metingen werden gedaan in wijken in ontwikkeling en op amper vijfhonderd meter van de Ring. Momenteel wonen er 80.000 mensen. Maar daar blijft het niet bij, weet Wim van Hees. 'Tegen 2026 stevent de stad af op 600.000 inwoners. Waar gaan al die mensen naar toe? Ze zullen uitwijken naar de omgeving van de Ring, die nu al wordt geteisterd door lawaai.'
Van Hees vreest dat de komst van de Oosterweelverbinding het probleem zal vergroten. 'Sommige rustige wijken zullen worden geconfronteerd met een soort stereogeluid. Schadelijk voor de gezondheid en nefast voor de waarde van het onroerend goed. Daarom is de vraag die iedereen zich moet stellen: Verhuizen we de stad of het verkeer?'
cdh
De Standaard 27-03-2010
http://www.standaard.be/artikel/detail.aspx?artikelid=N82O2OCJ
ATV - 25/03/2010
- Nieuwsrubriek:
meer nieuws
meer opinies
- 1
- 2
- 3
- 4
- volgende ›
- laatste »




