Het is weer eens D-Day
Vandaag zou de zoveelste cruciale dag moeten worden in de geschiedenis van het grootste en duurste Vlaamse infrastructuurproject aller tijden. Ik vrees dat het nog lang niet de laatste zal zijn. Maar als de Lange Wapper definitief naar het rijk der legenden wordt verwezen, dan is dat natuurlijk wel een mijlpaal in dit schier eindeloze verhaal.
Wat zal het worden? De tunnel, dat kan bijna niet meer anders. We hebben al meer dan eens geschreven dat wie de brug wil bouwen, eerst burgemeester Patrick Janssens moet doodschieten. En politiek is een harde stiel, maar dat is het fatsoenlijke regeringspartijen zoals CD&V en N-VA toch nét niet waard.
We schreven ook al dat Janssens voor die tunnel wel een prijs zal moeten betalen. De meerkost van het tunnelproject (ergens tussen de 200 en 500 miljoen euro) krijgt Antwerpen niet zomaar cadeau van Vlaanderen. De stad zal zelf ook diep in de buidel moeten tasten. Ze kan daarbij een beroep doen op de vetpotten van de haven, maar die wordt bestuurd door CD&V’ers en zij zullen het Janssens zeker niet makkelijk maken.
Als deze knoop vandaag of een van de komende dagen wordt doorgehakt, dan kan de rust weerkeren in de Vlaamse regering. De jongste weken gonsde het weliswaar van de geruchten dat Bart De Wever zowel op federaal als op Vlaams niveau sp.a zou willen inruilen voor Open Vld, maar diverse CD&V’ers hebben zich de voorbije dagen duidelijk gedistantieerd van die piste.
In Vlaanderen kan de crisis dus worden bezworen, maar in Antwerpen zal het nog wel even onrustig blijven. Want hoe zal bijvoorbeeld Open Vld, dat in de lokale coalitie zit, reageren op deze nieuwe ontwikkelingen? De liberalen waren - met uitzondering van schepen Ludo Van Campenhout - altijd de meest fervente pleitbezorgers van de brug, en nu krijgen ze te horen dat ze hun portefeuille moeten bovenhalen voor een tunnel. De blauwe schepen van Financiën Luc Bungeneers zal er niet om kunnen lachen.
Ook de actiegroepen zullen niet juichen als er vandaag een compromis wordt bereikt. Zij verwerpen alle varianten van het BAM-tracé en zullen in het verdere verloop van de procedures met veel enthousiasme blijven ijveren voor hun Meccano-plan.
We zijn dus nog niet aan het eind van de rit, nog lang niet. Maar er is hoop, want na elf jaar ziet het ernaar uit dat we er eindelijk in gaan slagen om te kiezen tussen een tunnel en een brug. Of toch niet?
Door Lex Moolenaar
Gazet van Antwerpen 22-09-2010
http://gva.typepad.com/standpuntantwerpen/2010/09/het-is-weer-eens-d-day.html
meer nieuws
meer opinies
- 1
- 2
- 3
- 4
- volgende ›
- laatste »




