Meetfiets brengt Gentse luchtkwaliteit in kaart
- Tags:
- Nieuwsrubriek:
(red. Met deze meetfiets werd er door het VITO ook al een onderzoek in Antwerpen uitgevoerd (invloed van ultrafijn stof op fietsers, de omgevingsvervuiling werd gemeten tegelijk met de opname van het ultrafijnstof door de fietsers. Het traject lag voor een groot deel langs het ringfietspad, van aan De Veldekens tot aan de Brilschans en terug.)
De stad Gent gaat tot oktober een speciaal uitgeruste meetfiets inzetten om luchtkwaliteitsgegevens te verzamelen. De fiets, met hoogtechnologische snufjes in de fietszakken, werd ontwikkeld door VITO, de Vlaamse Instelling voor Technologisch Onderzoek. Op het eerste zicht lijkt de meetfiets een doorsnee stadsfiets voor dames.
Twee meettoestellen in de fietszakken, verbonden aan een gps-toestel op het stuur, sturen echter in real time luchtkwaliteitsgegevens door naar een computer. De toestellen meten fijn stof (PM10, PM2,5 en PM1) en ultrafijn stof.
"In de ene fietszak zit een P-Track", zegt France Raulo van VITO. "Het toestel meet per seconde het aantal deeltjes fijn stof in de lucht." Uit de fietszak komt een buisje van een halve meter, dat lucht opzuigt die onmiddellijk in het toestel geanalyseerd wordt. "Die gegevens worden daarop naar een computer doorgestuurd en op kaarten gevisualiseerd. Daarmee is het mogelijk om de concentraties op verschillende plaatsen met elkaar te vergelijken".
In de andere fietszak zit een GRAMM of Portable Aerosol Spectometer. Dat toestel kan om de zes seconden de concentratie deeltjes ultrafijn stof meten.
In de verschillende wijken van de Arteveldestad zullen tot oktober gegevens verzameld worden. Aangezien het om een prototype gaat, zal VITO de ervaringen gebruiken om de meetfiets gebruiksvriendelijker te maken of technische of methodologische verbeteringen aan te brengen. De tweewieler is alvast discreet, compact, mobiel en frequenter inzetbaar dan de bestaande vaste of mobiele meetpunten. Het proefproject past in het luchtkwaliteitsplan dat Gent als eerste Belgische stad heeft.
Bron: Belga
VT4 12-07-2010
http://www.vt4.be/nieuws/meetfiets-brengt-gentse-luchtkwaliteit-kaart
Meetfiets brengt luchtkwaliteit in kaart
De Stad Gent zal nu ook een meetfiets inzetten om met de verzamelde gegevens het lokaal luchtkwaliteitsbeleid te ondersteunen. De meetfiets is een prototype, ontwikkeld door VITO (Vlaamse Instelling voor Technologisch Onderzoek), dat nu als proefproject in bruikleen wordt gegeven aan de Stad Gent. Gent is hiermee de eerste gemeente waar de meetfiets op deze manier wordt ingezet.
De meetfiets is een fiets waarop meetapparatuur is geplaatst die fijn stof (PM10, PM2.5 en PM1) en ultrafijn stof kan meten terwijl de fiets rijdt. De meettoestellen zijn verbonden met een gps-toestel waardoor de metingen op kaarten gevisualiseerd worden. Dat betekent dat door met de fiets rond te rijden in de stad, plaatsen met hoge concentraties van fijn stof onmiddellijk in kaart gebracht kunnen worden. Ook is het mogelijk de concentraties op verschillende plaatsen met elkaar te vergelijken.
VITO zal de Stad Gent verder technisch ondersteunen bij het uittesten van de meetfiets en zal de gegevens analyseren. Aangezien het om een prototype gaat, is deze ervaring ook waardevol voor VITO bijvoorbeeld om de meetfiets gebruiksvriendelijker te maken of om technische en methodologische verbeteringen aan te brengen.
Meetfiets te zien op autoloze zondag
Het publiek kan de meetfiets bekijken op de autoloze zondag op 19 september 2010 in het Baudelopark en tijdens de slotparade. De meetfiets zal ook ingezet worden om tijdens, voor en na de autoloze zondag metingen uit te voeren. Indien de weersomstandigheden het toelaten, kan hieruit interessante informatie gehaald worden over de impact van het verkeer op de lokale luchtkwaliteit.
geknipt uit Gent.be 12-07-2010
http://www.gent.be/eCache/THE/4/125.bGlzdHZpZXc9cGVyc2JlcmljaHRlbl9oZWV0dmFuZGVuYWFsZCZyZWM9MTYzMjM4.html
Fiets meet slechte lucht
Met een unieke 'luchtmeetfiets' trekken ambtenaren van de stad Gent de komende maanden de baan op. Hun doel: fietsend in kaart brengen waar in Gent het het slechtst gesteld is met de luchtkwaliteit en meer bepaald met het fijn stof.

In mei ontstond er nog deining toen uit een onderzoek van de Vlaamse Instelling voor Technologisch Onderzoek (Vito) bleek dat fietsers meer fijne stofdeeltjes inademen dan automobilisten. Wie op een drukke weg met de fiets naar het werk rijdt, ademt per meter die hij al fietsend aflegt, 5,6 miljoen deeltjes fijn stof in. Wie op dezelfde weg als passagier in de auto zit, ademt 1,3 miljoen fijne stofdeeltjes in, stelden de onderzoekers toen.
Tot oktober
'Fietsers kiezen het best voor rustige wegen en blijven beter zo ver mogelijk weg van het drukke verkeer', luidde hun aanbeveling.
Maar waar zijn die wegen en fietsroutes met meer of minder fijn stof? Met een luchtmeetfiets, die Vito ontwikkeld heeft en die de stad Gent tot oktober mag gebruiken, moet dat een stukje duidelijker worden.
'In de fietszakken van die meetfiets zitten twee meettoestellen die het fijn en ultrafijn stof meten', zegt France Raulo van de Gentse milieudienst. 'De metingen worden gecombineerd met gps-gegevens en zo doorgestuurd. Op die manier kunnen we op fietstrajecten de punten in kaart brengen waar er het meeste fijn stof in de lucht zit.'
Het experiment met de luchtmeetfiets past in het Luchtkwaliteitsplan van de stad Gent, zegt schepen van Leefmilieu Tom Balthazar (SP.A). 'We hebben al metingen gedaan naar het fijn stof in onze stad', zegt Balthazar.
Smalle straten
'Daaruit bleek dat de probleempunten te situeren zijn aan de street canyons - smalle straten met hoge, aaneengesloten huizen ernaast - op kruispunten als de Dampoort en de Heuvelpoort en aan het Sint-Pietersstation. Door de luchtmeetfiets te gebruiken, kunnen we daar een veel accurater beeld van krijgen. Op basis daarvan kunnen we eventueel maatregelen uitwerken.'
Tom Dams
Het Nieuwsblad 13-07-2010
Tom Dams





Reacties