Nieuwe grandeur voor De Keyserlei
Nog twee weken, en dan loopt de eerste helft van de legislatuur van het huidige stadsbestuur af. Gisteren blikte schepen van Stadsontwikkeling Ludo Van Campenhout (Open Vld) naar jaarlijkse gewoonte terug op de realisaties van 2009 en gaf hij een vooruitblik op de werven voor 2010. De lijst is opnieuw lang en indrukwekkend. Ik kan mezelf alleen maar herhalen: Antwerpen is zich in snel tempo aan het renoveren.
De meeste plannen kennen we natuurlijk al enkele jaren, omdat ze de body vormen van het bestuursakkoord van Janssens-II: de heraanleg van de Kaaien, het Militair Hospitaal, Regatta op Linkeroever, Eksterlaar in Deurne, het Eilandje, Nieuw Zurenborg... Maar het doet goed om vast te stellen dat er na jaren van procedures, schetsen en simulaties nu ook echt gebouwen verrijzen. De Werf van de Eeuw begint oogst op te leveren.
In het Militair Hospitaal kunnen in 2010 wellicht al de eerste bewoners worden verwelkomd. Ook op het Eilandje kan iedereen zien dat het snel vooruitgaat. Hetzelfde geldt voor Regatta, waar de bouw komend jaar start. En in het voorjaar zal het Masterplan voor de Scheldekaaien er zijn, na de uitgebreide inspraakronde van dit jaar.
Af en toe duikt er ook een project op waarmee we nog geen rekening hadden gehouden. Een aangename verrassing is bijvoorbeeld het plan van het college om aan de aanleg van het Operaplein ook een facelift voor de De Keyserlei te koppelen. Vooral voor de oudere generaties Antwerpenaren, die zich nog de vroegere grandeur van deze statige boulevard herinneren, is dat heel goed nieuws. Ooit was de De Keyserlei het kloppende hart van de Antwerpse binnenstad, de Champs Elysées van het noorden. Maar vanaf de jaren zeventig, toen de cinema’s leegliepen en ook het uitgaansleven zich verplaatste naar andere stadsdelen, ging het bergaf.
We kunnen alleen maar toejuichen dat de stad de De Keyserlei in eer wil herstellen. De plannen van Ludo Van Campenhout zien er goed uit, dat kan moeilijk worden ontkend. Het is alleen jammer dat de Vlaamse regering blijkbaar niet meer zo enthousiast meewerkt aan de vernieuwing van Antwerpen als tot enkele maanden geleden.
Meer dan één bron binnen het stadsbestuur is ervan overtuigd dat minister-president Kris Peeters de stad wil straffen voor haar houding in het dossier van de Oosterweelverbinding. Als dat waar zou zijn, dan vinden we dat geen uiting van goed bestuur.
door Lex MOOLENAAR
Gazet van Antwerpen 15-12-09
http://gva.typepad.com/standpuntantwerpen/2009/12/nieuw-grandeur-voor-de-keyserlei.html
"Verder uitstel Leien is drama"
Schepen Ludo Van Campenhout is wachten beu
De heraanleg van de Leien zit in de diepvries. Open Vld-schepen Ludo Van Campenhout is het wachten beu: "Ik krijg de indruk dat de Vlaamse regering een 'Lange Wapper Light' als pasmunt zal gebruiken. Terwijl er na het democratisch Oosterweel-referendum geen reden is om de Antwerpenaar te straffen." Unizo Antwerpen-Stad spreekt over een 'drama'. "De handelaars wachten al zo lang op duidelijkheid. Die is nodig om investeringen te kunnen plannen."
Antwerpen kijkt sedert 2006 op een half afgewerkte boulevard. In de originele planning moest de tweede fase van de heraanleg - het noordelijke stuk - in 2010 klaar zijn. Maar nu al is het zeker dat de eerste spade een flink stuk nà volgend jaar in de grond zal gaan. De heraanleg maakt deel uit van het gehele masterplan mobiliteit. Alle ogen zijn nog altijd gericht op de Oosterweelverbinding. Het kan nog maanden duren voor de zeven werkgroepen van de Vlaamse regering de eerste alternatieven voorstellen voor de afgeschoten Lange Wapper.
Ludo Van Campenhout - zijn partij zit op Vlaams niveau in de oppositie - ziet de bui hangen. "De Leien zijn een gewestweg, dus hebben we de Vlaamse overheid nodig. Maar de Antwerpenaren verdienen het niet dat ze onder druk zouden worden gezet om een ring mét een licht gewijzigd Lange Wappertracé te aanvaarden."
Operaplein
Van Campenhout wijst ook op de ambitieuze plannen voor het Operaplein: "De Spaanse toparchitect Manuel de Sola Morales wil in 2010 graag zijn definitieve ontwerp indienen. De heraanleg van de De Keyserlei hangt daarmee samen. Die moet vanaf 2011 worden aangepakt, van gevel tot gevel. Zo zouden we eindelijk een schitterende Parijse boulevard creëren van het Centraal Station tot in de oude binnenstad."
Ivo Nicolay (Unizo) noemt de heraanleg van de De Keyserlei een 'doekje voor het bloeden'. "Die werkzaamheden hebben pas zin als je de Leien als barrière opheft. Via het Operaplein kun je dan doorwandelen tot op de Meir. Nu steken veel mensen dat kruispunt niet over. Ook verderop, aan de Kipdorpbrug en de Rooseveltplaats, zou je dankzij het Operaplein van een draak van een kruispunt verlost zijn. Wat houdt de Vlaamse regering nu nog tegen om de Leien vanaf het Onze-Lieve-Vrouwecollege op de Frankrijklei tot aan de Paardenmarkt aan te pakken?"
Een antwoord hoeven we niet meteen te verwachten. Zo lang de Raad van State zich niet uitspreekt over het BAM-tracé, vallen er geen beslissingen meer over investeringen in Antwerpen.
BAM-woordvoerder Nick Orbaen kan weinig kwijt: "Wij zijn nu niet aan zet. We willen uiteraard wel helpen om een sereen klimaat te scheppen."
Burgemeester Patrick Janssens (sp.a) blijft ook op de vlakte. "Ik kan enkel hopen dat de Lange Wapper niet als pasmunt wordt gebruikt voor de Leien."
Mogelijk doemt er zelfs een electoraal spook op. Dat van de gemeenteraadsverkiezingen in 2012. Het stadsbestuur staat er wellicht niet om te springen dat de noordelijke Leien dan helemaal openliggen.
Het verkeer ter hoogte van de Opera zou na de heraanleg in een tunnel worden geleid. Zo ontstaat een nieuw Operaplein. Laenen
Philippe Truyts
Het Laatste Nieuws 15-12-09
- Tags:
- Nieuwsrubriek:
meer nieuws
meer opinies
- 1
- 2
- 3
- 4
- volgende ›
- laatste »





Reacties